Witamina B9 – kwas foliowy, folacyna.

Kolejną omawianą witaminą jest witamina B9, która spotykana jest często także pod nazwami takimi jak: kwas foliowy, witamina Bc lub folacyna. Jest to witamina rozpuszczająca się w wodzie, co oczywiście sprawia, że ludzki organizm nie ma problemów z przyswajaniem tego związku chemicznego. Witamina ta jest niezwykle wrażliwa na światło, a także na gotowania oraz ogólnie pojęte przetwarzanie produktów żywnościowych. Kobiety w ciąży powinny zwrócić szczególną uwagę na tą witaminę, ponieważ pomaga ona w prawidłowym rozwoju płodu. Nazwa Kwas Foliowy pochodzi od łacińskiego wyrazu „folium” co oznacza, mówiąc krótko, liść. Pierwszy raz witaminę te odseparowano z tak zwanych warzy zielonolistnych.

Jak działa witamina B9?

Witamina B9 jest jednym z ważniejszych czynników przy:

  • Procesach przemian zarówno białek jak i cukrów w organizmie człowieka.
  • Kreowaniu niezwykle ważnych kwasów nukleinowych jakimi są DNA oraz RNA.
  • Tworzeniu nowych krwinek czerwonych odpowiedzialnych za transportowanie tlenu do praktycznie wszystkich tkanek w ludzkim organizmie.
  • Rozwój układu nerwowego w okresie płodowym.
  • Procesach rozwoju oraz ogólnego wzrostu organizmu człowieka.

Skutki niedoboru witaminy B9.

Jeżeli chodzi o poważniejsze skutki niedoboru witaminy B9 to niewątpliwie jest to anemia hemolityczna lub megalobastyczna. Krwinki czerwone w organizmie człowieka z niedoborem witaminy B9 mogą być nadmiernie duże i bardzo wrażliwe na różne uszkodzenia, przez co ich okres funkcjonowania jest znacznie skrócony, a samo funkcjonowanie mało efektywne. Innymi objawami hipowitaminozy może być ogólne osłabienie organizmu, nadmierna nerwowość człowieka, podatność na depresję, a także ból i silne zaczerwienienia języka. Podczas ciąży, skutkiem niedoboru witaminy B9 mogą być różnego rodzaju wady rozwoju płodu oraz jego mała masa tuż po urodzeniu.

Skutki nadmiernej ilości witaminy B9.

Jednak co za dużo to także niezdrowo, nadmiar kwasu foliowego w organizmie człowieka, szczególnie długotrwały nadmiar może prowadzić do powstawania tak zwanych kryształków folacyny, które są obecne w moczu. Powoduje to zaburzenia pracy nerek w rezultacie rozstrajając cały układ moczowy. Nudności, a także znaczny brak apetytu to tylko te „słabsze” objawy hiperwitaminozy.

 
Zapotrzebowanie na witaminę B9 oraz produkty dostarczające dużej ilości witaminy B9.

Kobiety w ciąży, tak jak wspominaliśmy to już kilkakrotnie, powinny zwrócić szczególną uwagę na zawartość kwasu foliowego w swojej diecie podczas całych dziewięciu miesięcy. Wszystko to ze względu na własne zdrowie jak również dziecka, które niedługo przyjdzie na świat. Witamina B9 pomaga w odpowiednim rozwoju płodu, a także w razie potrzeby reguluje sytuację w komórkach krwi u kobiety w ciąży. O zwiększonej ilości tej witaminy powinny pomyśleć osoby w podeszłym wieku, palacze, alkoholicy, wegetarianie oraz osoby przyjmujące duże dawki witaminy C, która sprzyja szybszemu wydalaniu witaminy B9 wraz z moczem.

Produkty bogate w witaminę B9 to:

  • Wszystkie ziarna zbóż, groch, fasola oraz warzywa zielonolistne czyli szpinak, natka pietruszki itd.
  • Żółtka jaj oraz mięso taki jak wątróbka dostarczają duże ilości tej witaminy.
  • Drożdże piwne.
  • Owoce cytrusowe, w szczególności pomarańcze.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: