Jakie choroby zagrażają naszym stawom?

Każdy z nas chciałby cieszyć się sprawnością możliwie jak najdłużej. Troszcząc się o swe zdrowie wielu z nas zapomina jednak o tak ważnej kwestii, jak zdrowie stawów oraz kości. To właśnie one w jesieni życia mogą sprawiać najwięcej problemów i znacznie utrudniać poruszanie się oraz wykonywanie codziennych czynności. Jakie choroby stawów zagrażają nam najbardziej? Jak można się przed nimi chronić?

Co warto wiedzieć o chorobach stawów?

Jest ich wiele. Choć różne są ich przyczyny i objawy, cechą wspólną chorób stawów jest ból oraz ograniczenie sprawności fizycznej. Zła dieta, brak ruchu oraz zmiany spowodowane wiekiem sprawiają, że chrząstka stawowa staje się coraz słabsza. Osłabione stawy często zostają też objęte stanami zapalanymi, które powodują szereg dodatkowych problemów. Z jakimi dolegliwościami można spotkać się najczęściej? Jedną z częściej występujących chorób stawów jest artroza, czyli chroniczne zapalenie stawów. Poważnym problemem jest tu postępująca degradacja chrząstki stawowej oraz mineralizacja kości. Jest to choroba o charakterze przewlekłym, która wymaga odpowiedniego leczenia. Innym, bardzo często występującym problemem, jest choroba zwyrodnieniowa stawów. W jej przypadku dochodzi do zmian w tkankach, z których zbudowane są stawy. Zniszczone tkanki powodują odsłonięcie kości, które przy poruszaniu się zaczynają się o siebie ocierać. Jest to przyczyną silnego bólu oraz rozwijającego się stanu zapalnego. Ta choroba najczęściej atakuje stawy biodrowe, a najbardziej podatne na nią są osoby prowadzące siedzący tryb życia. Na poważne problemy są również narażone stawy kręgosłupa. Tu najczęściej mamy do czynienia z chorobą znaną jako zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Charakterystycznym symptomem tej choroby w początkowym okresie są takie problemy, jak uczucie zmęczenia oraz gorączka. Z czasem pojawia się również uczucie sztywnienia w kręgosłupie oraz bóle w okolicy kręgosłupa i klatki piersiowej. Jedną z najczęściej występujących chorób związanych ze stawami jest jednak reumatoidalne zapalenie stawów. Choroba ta rozwija się w chwili, gdy stawy są atakowane przez komórki własnego organizmu. Z tego też powodu rozwija się stan zapalny, pojawia się również ból oraz charakterystyczne dla tej przypadłości uczucie sztywnienia stawów. Zmiany chorobowe zachodzą najczęściej w stawach stopy oraz dłoni, co poważnie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Poważnym problemem jest również towarzyszący tej chorobie ból oraz unieruchomienie stawów z powodu narastających nadżerek kostnych. Jest to choroba o charakterze przewlekłym, a brak leczenia może się poważnie odbić na ogólnym stanie zdrowia.

Jak wzmocnić stawy?

Ponieważ walka z poszczególnymi chorobami stawów jest trudna i wymaga czasu, bardzo ważną rolę w przypadku chorób stawów odgrywa profilaktyka. Im wcześniej zadba się o stawy, tym skuteczniej będą one w stanie radzić sobie z zagrażającymi im dolegliwościami. Podobnie jak w przypadku wielu innych chorób, tak i tu profilaktyka opiera się głównie na diecie oraz na aktywności fizycznej. Ruch oraz dieta bogata w pełnowartościowe białko oraz wapń to podstawa. Warto też pamiętać o wzmocnieniu swego układu odpornościowego, który ma ogromny wpływ nie tylko na ogólny stan zdrowia, ale również na stawy. W trosce o zdrowie stawów należy zatem unikać stresu oraz zrezygnować z palenia papierosów. To najlepszy sposób, by zapewnić sobie dobrą formę aż do późnej starości.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: